Cecilia Storck-Botez, revista Arta, nr 10-11, 1981 (1) Cecilia Storck-Botez, revista Arta, nr 10-11, 1981 (2) Cecilia Stork Botez, 1971, Foto Eugeniu Lupu Cecilia Stork Botez, 1971, Foto Eugeniu Lupu Cecilia Stork Botez, 1971, Foto Eugeniu Lupu Cecilia Stork Botez, 1971, Foto Eugeniu Lupu
Cecilia Storck Botez (n. 4 iulie 1914, București, România – d. 1994, Paris, Franța), cunoscută și sub numele Lita Botez sau Cecilia Frederica Storck Botez[4], a fost o pictoriță și ceramistă română.
A fost fiica cunoscutei pictorițe Cecilia Cuțescu-Storck și a sculptorului Frederic Storck. A avut o soră pe nume Gabriela Florica Storck, arhitectă și un frate, din prima căsătorie a mamei, cunoscut sub numele de Romeo Storck, pictor.
Biografie
A absolvit Academia de Arte Frumoase din București.
A avut doi fii pe nume Alvaro Mircea Botez, sculptor și ceramist și Alexandru Botez, arhitect.
Activitate
În perioada celui de-al Doilea Război Mondial a fost asistenta lui Mircea Eliade la Lisabona, unde acesta era atașat cultural în cadrul Legației Române de la Lisabona.
În 1982 s-a mutat definitiv la Paris.
A participat la expoziții în România, Franța, Elveția, Cehoslovacia, Germania, Turcia, Japonia.
A fost Membru al Academiei Internaționale de Ceramică de la Geneva.
Distincții
1967 – Medalia de Aur la Expoziția Artelor Decorative de la München
1968 – Distinsă cu Ordinul Muncii clasa a III-a – Premiul Național pentru Artă, București