![Gabriela Manole Adoc, Monumentul Independenței, 1981](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2022/11/Gabriela-Manole-Adoc-Monumentul-Independentei-1981.jpg)
![Vasile Celmare, Independenta, macheta de monument, 1980](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2022/09/Vasile-Celmare-Independenta-macheta-de-monument-1980.jpg)
![Alexandru Gheorghita Monumentul Independentei, proiect](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2022/11/Alexandru-Gheorghita-Monumentul-Independentei-proiect-Arta-nr-7-1979-p.jpg)
![Horia Flamandu, Mircea Spataru, Paul Vasilescu, Monumentul Independentei, proiect](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2022/11/Horia-Flamandu-Mircea-Spataru-Paul-Vasilescu-Monumentul-Independentei-proiect.jpg)
![Mihai Buculei, Monumentul Independentei, proiect](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2022/11/Mihai-Buculei-Monumentul-Independentei-proiect.jpg)
![](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2021/12/Monumentul-Independenței-1877-bronz-și-travertin-H-17-m.jpg)
![](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2021/12/256836420_387820799710221_5974965613501877370_n.jpg)
![Alexandru Mihai, macheta de concurs pentru Monumentul Independetei, Foto Eugeniu Lupu](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2021/12/Alexandru-Mihai-macheta-de-concurs-pentru-Monumentul-Independetei-1.jpg)
![Alexandru Mihai, macheta de concurs pentru Monumentul Independetei, Foto Eugeniu Lupu](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2021/12/Alexandru-Mihai-macheta-de-concurs-pentru-Monumentul-Independetei-2.jpg)
![Alexandru Mihai, macheta de concurs pentru Monumentul Independetei, Foto Eugeniu Lupu](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2021/12/Alexandru-Mihai-macheta-de-concurs-pentru-Monumentul-Independetei-3.jpg)
![Alexandru Mihai (1934-2017) Foto Eugeniu Lupu](https://www.postmodernism.ro/wp-content/uploads/2021/12/Alexandru-Mihai-1934-2017-Foto-Eugeniu-Lupu.jpg)
„În anul 1975 s-a organizat la Casa Scânteii din București un concurs național pentru ridicarea a șapte monumente care urmau să aniverseze împlinirea a 100 ani de la proclamarea independenței României (1877). Din juriu făceau parte sculptorii Ion Irimescu și Horia Flămându, criticul Mircea Popescu și alții. Proiectul soților Gabriela Manole-Adoc (1926-2002) și Gheorghe Adoc (n. 1926) s-a clasat pe locul întâi la concursul pentru realizarea monumentului din Iași.
Execuția monumentului a durat patru ani. Inițial, monumentul trebuia să reprezinte un personaj simbolic, de natura feminină, care să întruchipeze independența, dar ulterior s-a decis ca soclul să fie ornat și cu o suită de basoreliefuri reprezentative pentru momentul independenței. Cei doi soți au trebuit să-și împartă sarcinile între ei. Statuia din bronz a fost sculptată de către Gabriela Manole-Adoc în perioada iunie 1978 – octombrie 1979, în timp ce soțul ei a realizat altoreliefurile de pe soclul statuii” – sursa Casa Memoriala Mihai