Ceramista Titi Simionescu, Galeria Orizont Bucuresti Titi Simionescu, Galeria Orizont, 1987 Titi Simionescu, Galeria Orizont, 1987 Titi Simionescu, Galeria Orizont, 1987 Titi Simionescu, Galeria Orizont, 1987 Titi Simionescu, Galeria Orizont, 1987 Titi Simionescu, Galeria Orizont, 1987 Titi Simionescu, Galeria Orizont, 1987 Vitalie Nereuță împreună cu soția sa Titi Simionescu în Galeria Orizont, București
Foto credite: Eugeniu Lupu
Filofteia Simionescu
Născută 13 martie 1926 în comuna Lipovăț, județul Vaslui.
Sculptor, absolventă a Institului de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” – București, clasa profesor Elli Hette.
Debutează în 1953 la anuala de stat cu o compoziție în relef „Culesul merelor”. În țară participă cu lucrări de suclptură și ceramică, pictură pe sticlă, grafică de carte și „Ex libris” la toate expozițiile de Stat: Anuale, Municipale, Bienale, Quadrienale și Aniversare. În străinătate expune în Austria, Belgia, Danemarca, Elveția, Franța, R.F.Germania, Grecia, Italia, Israel, Japonia, polonia, R.S. Cehoslovacia, Suedia Turcia, URSS și R.P. Ungară.
Lucrări de artă monumentală: Muzeul de Istorie Națională al R.S. România, complexul studențesc Costinești, Teatrul Național Craiova, Muzeul memorial „Calistrat Hogaș” – Piatra Neamț
Referințe bibliografice:
Octavian Barbosa, Dicționarul artiștilor români contemporani, Ed Meridiane, 1976, p. 438.